HÄÄLETUS

Kas soovite uueks Eesti riigi vapiks Oskar Kallise "Ussikuningat"?

uss_small.jpg (2363 bytes)

loe "Ussikuningast" lähemalt
KUI JUBA UUS TRUMM JA PULGAD, SIIS TULGU KA UUS VAPP!

Olen riigilipu, hümni ja vapi vahetamise poolt. Väike riik ja rahvas võivad lubada endale olla paindlik nagu siug. Me ei pruugi liiga palju arvestada sellega, mida meist arvatakse. Tähtis on, kuidas ise tunneme ja õigeks peame.

Mu maalikunstnikust ema rääkis korduvalt, et koos oma õppejõudude Nikolai Triigi ja Ado Vabbega olid nad Eesti Vabariigi algusaastatel ühisel seisukohal, et sini-must-valge on värviteooria aluspõhimõtete järgi ebaõnnestunud kombinatsioon. Kas tollased pallaslased ka Toompead mõjutada püüdsid, ei märganud ma emalt küsida. Mu ema armastas väga Eestit ja kui me 1972.aastal ostetud maamaja keldrist trikoloori leidsime, siis ta suudles seda...

Mu tädimees, kes mind poisikesena juhatas malemängu ja fotograafia imelistele radadele, tõusis alati püsti, kui raadiost kostis Soome hümn. Aga eluaegse meeskoori lauljana pidas ta tegelikuks hümniks, mis aitas meid uuesti iseseisvaks saada, siiski Lydia Koidula ­ Gustav Ernesaksa "Mu isamaad..."

Arvan, et kõige enam panid tollased Eesti riigi tegijad mööda vapiga. Juba kahekümnendate aastate kriisipäevil hakati lõvisid pilkama nälginud kutsikateks. Ja samas oli Eestil juba võimas vapp olemas! Nimelt 1915.aastal kooti Oskar Kallise kavandi järgi gobelään "USSIKUNINGAS", mis muide ehtis vabariigi presidendi lossi kuni 1940.aastani. Punaste saabudes läks vaip salapäraselt kaduma ning see arvati sõjatules hävinuks. Ilmselt aga on teoses nii palju väge, et ka kõige kurjemad jõud ei saanud temast jagu ja tänu ausale hoidjale jõudis vaip Eesti taasiseseisvumise järel Eesti Rahva Muuseumisse.

Ma ei usu, et lõvid (või leopardid?) suudaksid piisavalt hästi Eestit kaitsta. Lumes ja jääs ei saa nad vist üldse hakkama! Küll on aga meie rahvamütoloogias tähtis koht ussikuningal. Mao-ornament on tugeva kaitsetähendusega Lääne-Eesti pulmavaipades, siksakiline ussikiri kaunistab alati ka kihnu pruudi tanu, mille all noorik peigmehe majja tuuakse. See kaitseb naist järgneval eluteel. Miks ei võiks ussikuningas kaitsta ka eesti rahvast tulevikus?

Oskar Kallise "Ussikuninga" originaali võib kuni 10.jaanuarini näha Pärnu Uue Kunsti Muuseumi näitusel "Eesti vaip läbi aegade".

Ainult julgeid otsuseid langetavatel rahvastel on tulevikku. Usun, et "Ussikuningas" vapiks oleks ilus jõulukingitus kogu rahvale!

Mark Soosaar, Pärnu