eite-taati.gif (71403 bytes)

FATHER, SON AND HOLY TORUM

The film was awarded the PRIX NANOOK in Paris, 1997, and Golden Gate Award in San Francisco,1998.

Two different worlds meet in the documentary family drama by Estonian director Mark Soosaar. One world is conservative and traditional while the other is flexible and adaptive. Father and Son. Shaman and businessman. They both belong to a disappearing Siberian ethnos, the Khantys. The Son works for a Russian petrol company which pumps millions of barrels of oil out of the Khanty's encestral lands. His job is to coerce his own people into selling their lands. Shaman resists with his drum and bearhead... The Prodigal Son has two faces. The main gaod of the Khanty's Torum has also become double faced under pressure of consuming society....

Produced  and distributed by Weiko Saawa Film, Estonia.

Fax +372 44 30774, phone 372 44 43869

Co-producer TVE, London

Fax +44 171 586 48 66

In two parts, 45 min each.

Available as 16mm print or  Beta SP PAL or VHS PAL

Directed, photographed and recorded by Mark Soosaar.

lootsikuga.gif (72164 bytes)

Director of the film carving canoe during production period in Siberia.

To receive the photo in jpg format just click on the picture!

Festivals: 1997 - Paris, Moscow, New York,

1998 - Berlin, San Francisco, Göttingen, Amsterdam, Bornholm, Cape Town, Stockholm, Scheffield, Freiburg etc.

Press:

New York Times Dec.12, 1997:

"In Mark Soosaar's sad-hearted documentary "Father, Son and Holy Torum", the Khanty's, a Siberian tribe of hunters that lived peacefully off the land centuries, suddenly see their livelihood decimated after one of their younger members makes a deal to sell their ancestral lands to a Russian oil cartel. This scathing film makes no pretenses to objectivity. The wheeler dealer responsible for the sale is a greedy scoundrel who turns his back on his family and sells them out, leaving them to curse him with a venomous fury. We see the Khantys literally howling to their gods for protection as the oil derricks sprout around their houses, belching tongues of flame that blacken the landscape with ash. What's rapidly replacing their ancient, nature worshippping civilization is a degraded sub-MTV television culture, a sleazy nightmare world of jangling pop tunes and commercialized sex. Their destruction is nothing less than tragic...." (Chaos and Ruthlessness in Liberty's Wake by Stephen Holden)

 

VILLAGE VOICE Dec.16, 1997:

"Estonian director Mark Soosaar's Father, Son and Holy Torum, offers remarkable and disturbing glimpse of the decay of native culture in Siberia's remote Taiga forest. Using footage shot over a 20-year period, the film chronicles the struggle that arises when the ancestral claims of the indigenous Khanty people are challenged by the Russian oil industry. Much more than an informative overview, Soosaar's documentary follows the plight of Sosho the Weasel Man, one of the last remaining Khanty shamans, whose son has left the forest and accepted the particularly reprehensible job of convincing Khanty families to sign away their deeds for vodka and snowmobiles. Near the painful end of the film, the besotted shaman stumbles and chants incoherently after giving up his attempts to save his son's spirit and his family's land..." (The New Republics by Bryan Deussing)

 

Others:

Süddeutsche Zeitung, February 19th, 1998 "Tage des Sichtens und Sammelns" by Martina Knoben

Politiken (Denmark) June 10th, 1998 "Tragedien pa tajgaen" by Kim Skotte

etc.

tohe2.gif (73351 bytes)petja.gif (59868 bytes)

Tohe - Dust Speck with reindeer.                        Petja Moldanov - the Prodigal Son.

Photos by Mark Soosaar, no copyright problems.

To receive the high quality jpg photos, please, click on the image.

TRANSCRIPT OF THE FILM IN ENGLISH

 

ISA, POEG JA PÜHA TOORUM

ISA, POEG JA PÜHA TOORUM on traagiline lugu handi perekonnast. Aastatel 1992 –97 käis rezissöör Mark Soosaar üheksal korral külas shamaanipaaril Soshol ja Tohel, kes elavad Aipimi ja Ljamini jõgede ülemjooksul, Surgutist ligikaudu 250 km põhja pool. Shamaanikojast lähima autoteeni on ligi 30 kilomeetrit rabamaastikku. Eit ja taat elavad muistset loodusrahva elu – nad kütivad ning kalastavad nagu kõik teisedki metsahandid. Jumalad jälgivad iga nende sammu ning haldjad kaitsevad neid, kes esivanemate tõekspidamisi aus hoiavad. Tohe ja Sosho traagika aga seisneb selles, et hoolimata jumalatega sina-peal-olemisest, hoolimata oskusest kasutada karupead mobiiltelefonina ja võimest leviteerida kaugete maade taha, ei suuda nad tagasi kutsuda kasupoega Petja Moldanovit. Kadunud poeg töötab Surgutneftegazi põlisrahvaste osakonna juhatajana. Tema hingel on sadade ja tuhandete metsahantide saatus, keda meelitatakse loobuma esivanemate põlismaadest naftatootmise ja riikliku õitsengu nimel…Pole raske leida paralleele indiaanlaste hävitamisega Põhja-Ameerikas.

Filmi tootmist toetasid Fordi Fond ja TVE(London) eesmärgiga levitada ja tutvustada probleemi teistelegi arengumaadele. Filmi peamiseks finantseerijaks oli aga Eesti Kultuuriministeerium. See riiklik toetus on hea tahte avaldus nende hõimurahvaste kultuuri jäädvustamiseks, kes ise veel ei oma professionaalset filmikunsti.

ISA. POEG JA PÜHA TOORUM on võitnud Pariisi Etnograafiafilmide Festivali peaauhinna Prix Nanook 1997, filmi on esitatud ka Moskva Filmifestivalil (juulis 1997), New Yorgi Moodsa Kunsti Muuseumis SRÜ ja Baltimaade festivalil(detsembris 1997), Berliini Filmifestivali Panorama programmis (veebruar 1998), mais 1998 võitis teos San Francisco Filmifestivali Golden Gate Award'i.

Eesti Filmiajakirjanike Ühendus tunnistas Mark Soosaare Siberi-töö 1997.aasta eesti parimaks filmiks.
Filmi esialgne tööpealkiri oli “Vaenlase teenistuses”.
Esimene võttepäev: 5.aprill 1992.a. Sosho ja Tohe kojas Surguti rajoonis Lääne-Siberis.
Viimane võttepäev: 20.jaanuar 1997.a. geoloogide puurtorni tipus Surguti rajoonis.
Esilinastus: 19. märts 1997.a. Pariisis Inimese muuseumis.
Filmi pikkus 90 minutit
Formaat: 16mm, värv. Dolby stereo.
Koopiad: Beta SP PAL, VHS PAL.

Variandid:

a) eestikeelne (subtiitrid ja vahekirjad eesti keeles, sünkroontekstid handi ja vene keeles)
b) ingliskeelne (subtiitrid ja vahekirjad inglise keeles, sünkroontekstid handi ja vene keeles).

Filmi on võimalik laenutada või osta alljärgnevatelt aadressidelt:

Weiko Saawa Film, Box A, Pärnu, tel. 8 244 43 869, fax 8 244 30 774

The Museum of Modern Art + Circulating Film, New York, N.Y. 10019, USA,
fax 212 708 9531, phone 212 708 9530,

TVE, Prince Albert Road, London NW1 4RZ, UK
fax 44 171 586 4866, phone 44 171 586 5526

Press:

KAOS JA HALASTAMATUS VABADUSE KIILUVEES

Stephen Holden
New York Times, 12. detsember 1997.a.

Kõigile neile , kes hellitasid illusiooni nagu oleks Nõukogude Liitu sattunud rahvad jaganud ühist
monoliitset poliitilist ja kultuurilist tulevikku, on Moodsa Kunsti Muuseumis toimuv endiste NSVL riikide filmifestival purustava toimega. Nende fantaasia kukub jäädavalt kildudeks ....

Kui erinevused USA piirkondade vahel, võtkem kasvõi Maine ja Mississippi, tunduvad olevat suured, siis kultuuriline kuristik Venemaaja Kasahstani vahel, kus kõlavad erinevad keeled, on tohutu. Isegi Venemaal endal toimivad kolossaalsed kontrastid regioonide vahel. Mark Soosaare kurvas ja südamlikus dokumentaalfilmis "Isa, poeg ja Püha Toorum" Siberi jahikogukonna handid, kes on aastasadu võinud elada rahus, peavad ootamatult kogema, kuidas üks nende hulgast sooritab tehingu esivanemate maa müümiseks Vene naftakartellile.

See läbilõikavalt valus film on kahtlemata objektiivne. Ärimees, kes oma ameti poolest vastutab maade ostu-müügi eest, on ahne lurjus, keerab selja perekonnale ja müüb nemadki maha. Mahajäetutel aga pole-muud varuks kui mürgised needused ja kättemaksuiha. Me näeme hante sõna tõsises mõttes ulgumas oma jumalate poole, et need kaitseksid kodasid sissepiiranud naftatornide ja maast väljapurskavate tulekeelte eest, mis katavad looduse musta tahmaga. Vana kultuuri, mis rajatud loodusele ohverdamisele ja kummardamisele, on kiiresti hakanud välja vahetama degradeerunud

MTV-subkultuur, õuduste maailm oma plärisevate pop-meloodiate ja kaubandusliku seksiga.Hantide hävitamine pole midagi muud kui lihtsalt traagiline....
(Järgneb ülevaade kasahhi filmist "Kardiogramm" ja vene filmist Vend", mis mõlemad on ostmisjärgus ETV-le. Tōlk.).
Kuigi kõigis esitatavais filmides pole midagi julgustavat, siis ometi kingivad nad vähemalt kompromissitu vaate, jõuliselt süüdistava pilgu endise NSVL tänasele elule. See võib olla palju reetlikum kui varem, aga üks kultuuriaspekt õitseb kõigest hoolimata ikkagi. Nimelt filmid võivad öelda nüüd mida iganes tahes.

Ja seda nad ka teevad.

UUED VABARIIGID

Village Voice, 16. detsember 1997 USA suurim kultuuri nädalaleht.
Ryan Deussing

Selle aasta minifestival SRÜ riikidest ja Baltimaadest leiab aset juba teist korda tänu New Yorgi Moodsa Kunsti Muuseumile ja Moskva fondile "Sada aastat kino" ning esitab 15 filmi, mis on imetlusväärsed ainuüksi juba sellepärast, et nad on üleüldse tehtud! (Kui USA-s on filmide finantseerimisega suuri probleeme, siis kes oskaks ette kujutada olukorda Usbekistanis, Eestis või Gruusias?). Mitmed ekraanitööd näitavad, kui visalt ja inspireerivalt filmitootmine jätkub, See annab lootust seal filmikunsti taassünniks.

Eesti režissööri Mark Soosaare "Isa, poeg ja Püha Toorum" on NY Moodsa Kunsti Muuseumi Filmfest'I ainuke dokumentaalteos ja esitab tähelepanuväärse ning rahutuks tegeva pilguheidu ühe põliskultuuri kõdunemisele Siberi taigas. Kasutades kahekümne aasta jooksul jäädvustatud materjali kirjeldab film hantide võitlust oma esivanemate maade tagasisaamiseks ja selle võitluse teravnemist vene naftatööstuse väljakutse järel. Soosaare film on palju enam kui lihtsalt informatiivne ülevaade, see jälgib Nirkmehe, handi viimase suure shamaani täbarat olukorda, sest tema poeg on metsast ära läinud ja vastu võtnud laiduväärse ameti - veenda hante viina ja mootorsaanide eest alla kirjutama esivanemate maast loobumisele. Pärast lootusetuid katseid päästa poja hing ja hoida alles suguvõsa maid, jõuab film valulisse finaali, kus purupurjus shamaan komberdab ja leelotab seosetult...

(Järgnevalt analüüsitakse filme Kardiogramm, Unistuste kalmistu, Vend)