LEEDU 100 EESTI

film_iludusKEEGI EI TAHTNUD SURRA
Leedu ja Eesti filmifestival
Uue Kunsti Muuseumis

Igal neljapäeval kell 17.30 ja pühapäeval kell 16.00

Pilet 4€ / 2€ õpilased, üliõpilased, pensionärid
Filmid leedu või eesti keeles, eestikeelsete subtiitritega

Üritust toetab Pärnu linn ja Leedu Filmi Instituut
Kavas võib ette tulla muudatusi!

 

1. aprill kell 16.00
5. aprill kell 17.30
EMILIJA (Leedu)
Emilija iš Laisvs Alejos, rež. Donatas Ulvydas, 2017,120 min.
Ajalooline draama. On 1972. aasta kevad ning noored marsivad Vilniuse tänavatel, et nõuda vabadust Leedule. Nende seas on ka Emilija, kes koos teistega protestib, et jõuda lähemale oma unistustele. Siiski ei ole kõik nii lihtne, kui see näib. Unistused vabadusest võivad ju olla, kuid näitlejana töötav Emilija peab oma karjääri nimel näitama lojaalsust ka võimul oleva süsteemi poolt. “Emilija” põhineb tõsielul ning räägib ajast, mil sõnavabadus oli keelatud, kuid eksisteeris piiritu armastus koduriigi ja kaaskodanike vastu.

*****

LINASTUNUD FILMID

11. veebruar kell 16.00
15. veebruar kell 17.30
18. veebruar kell 14.00

KEEGI EI TAHTNUD SURRA (Leedu)
Niekas nenorejo mirti, rež. Vytautas Žalakevičius, 1966, 100 min.
V. Zalakeviciuse teose peategelane on vallavanemaks pandud Vaitkus, keda mängib Donatas Banionis. Ta ei ole poliitiliselt punane ega valge, vaid hoopis pehme inimene, kes lihtsalt tahaks elada. Ent ta on vägisi pandud vallavanemaks kaugesse maanurka, kus metsavennad on tema eelkäijaid järjest maha nottinud. Kuigi „Keegi ei tahtnud surra” on sõnumi poolest roosakas film, kus nõukogude mall maksvusele pääseb, on filmis ka mitmetasandiline alltekst. Nimelt näidatakse lihtsaid leedu inimesi, kes olid poliitikast ja sõjast väsinud ning tahtsid maad harida ja oma igapäevasest leivast rõõmu tunda.
Üht vaprat leedu mehepoega mängis selles filmis hiljem Ida-Euroopa rahvusvaheliseks staariks tõusnud eesti laulja Bruno Oja.

18. veebruar kell 16.00
22.veebruar kell 17.30
INIMESED SÕDURISINELIS (Eesti)
Rež. Jüri Müür, 1968, 85 min.
Kui Punaarmeesse mobiliseeritud eesti meestest pärast raskeid katsumusi tööpataljonides formeeritakse Eesti Laskurkorpus, on paljudel neist raske leida õiget võitlusvaimu – nii ka Enn Kalmul. Alles pikal teel Eestimaa poole ja ränkades lahingutes Velikije Luki all selgineb sõdimise mõte ja siht. Kodusel pinnal, Emajõe kallastel, aga tuleb temal ja ta relvavendadel minna vastamisi rahvuskaaslastega, kes kannavad vaenlase mundrit. Mida tundsid ja kuidas käitusid inimesed, keda aeg sundis sõdurisinelisse? Paatosevabas ja ilustamata sõjafilmis kujutatakse sõja argist palet, sõda kui rasket tööd, mida laskurkorpuse võitlejad eesti meestele omase visadusega päevast päeva teevad, eesmärgiga jõuda tagasi koju.

25. veebruar kell 16.00
1. märts kell 17.30
TUNDED (Leedu)

Jausmaj, rež. Algirdas Dausa, Almantas Grikevičius, 1968, 90 min.
A. Dausa ja A. Grikeviciuse film “Tunded” (1968) Regimantas Adomaitisega peaosas. Tegevus toimub II Ilmasõja viimasel aastal. Veel sakslaste käes olevalt rannikult põgenevad rahvuslikult mõtlevad leedulased läände. Adomaitise mängitud Kaspar aga pakib sünnitusel ema kaotanud kaksikud õngekasti ja sõuab üle uttu mattunud vee itta, juba Punaarmee poolt vallutatud Leetu. Selgub, et nii siin- kui sealpool rinnet leidub mitut seltsi rahvast – nii ostetavaid kui mittemüüdavaid inimesi…
Filmi “Tunded” stsenaariumi autor oli Vytautas Zalakevicius.

4. märts kell 16.00
8. märts kell 17.30
TUULTE PESA (Eesti)
Rež. Olav Neuland, 1979, 95 min.
Kuigi sõda on lõppenud, ei saabu rahu Mahtjamäe tallu. Peremehele Jüri Piirile avaldavad survet kord metsavennad, kord nõukogude võimule vilja kogumist organiseeriv külavolinik. Võõrad vaated ja nõudmised sunnivad hirmu all olevat peremeest tegema raskeid otsuseid.

11. märts kell 16.00
15. märts kell 17.30
ILUDUS (Leedu)
Gražuole, rež. Arūnas Žebriūnas, 1969, 71 min.
Suurepärane film lapsepõlvest. Filmi peategelane on 9-aastane Inga, kes elab oma emaga ning kõik imetlevad tema ilu ja tantsuoskust, tantsimine ja fantaasiamängud on tegevused, mis tüdrukut köidavad päevast päeva. Hoovilapsed kutsuvadki Ingat tema kauni välimuse pärast iluduseks.
Kõik muutub, kui samasse majja kolib uus poiss, kes ei salli tüdruku ilu ja kutsub teda inetuks ning hakkab teda kiusama.

18. märts kell 16.00
22. märts kell 17.30
VÄRVILISED UNENÄOD (Eesti)
Rež. Jaan Tooming, Virve Aruoja, 1974, 60 min.
Väikese Kati mängukaaslasteks maal vanaema juures on nii külapoisid kui kogu loodus – loomad ja lilled, tuul ja kivid. Kati loitsib välja päikese ja hõljub lilleväljade ja kogu ilmamaa kohal. Tegelikkuse ja võlumaailma vahel ei ole siin piire. Kas sama mäng on ka linnakodus võimalik?

25. märts kell 16.00
29. märts kell 17.30
SENECA PÄEV (Leedu)
Senekos Diena, rež. Kristijonas Vildžiūnas, 2016, 106 min.
On 1989. aasta, nõukogude aja viimane aasta Baltimaades. Leedus asutavad kolm 18-aastast sõpra Seneca vennaskonna. Nende motoks saavad sõnad, mille nad omistavad filosoof Senecale: “Ela iga päeva nii, nagu oleks see viimane.” Armastuse kolmnurk lõhub vennaskonna just sel ajal, mil kolme riigi rahvad käsikäes Balti ketis osalevad. 25 aastat hiljem elab üks vennaskonna liikmetest, Simonas esmapilgul edukat elu, kuid ta mõistab, et on reetnud oma nooruse ideaalid ja muutunud kalgiks kõrvaltvaatajaks. Elu sunnib Simonast avama oma mineviku Pandora laeka.