MF “Värvilised unenäod”

Laen kaarti....

Kuupäev/kellaaeg
Date(s) - 22/03/2018
17:30 - 18:30

Sündmuspaik
Uue Kunsti Muuseum

Categories


18. märts kell 16.00
22. märts kell 17.30
8. aprilli kell 9.30

VÄRVILISED UNENÄOD (Eesti)
Rež. Jaan Tooming, Virve Aruoja, 1974, 60 min.

Virve Aruoja ja Jaan Toominga poeetiline film väikese Kati mängu- ja fantaasiamaailmast ning looduse ilust, mis aitab vaataja tagasi viia lapsepõlveradadele.

Film “Värvilised unenäod” on üks Eesti filmiklassika enim silmapaistvaid töid oma väljapeetud stiili ning kujundliku filmikeele poolest. Peategelase Kati (Katrin Zilinska) kõrval on ka loodus üks selle filmi peategelasi, mille kaudu väikesedlapsed avastavad endi jaoks maailma ning mille kaudu nad lasevad avada ka iseennast, lubavad vaatajal süüvida nende sisemaailma. Filmi operaatoriks oli tuntud loodusfilmide autor Rein Maran, kelle jaoks oli see esimene ja ühtlasi ainus mängufilm, mille ta “Tallinnfilmi” operaatorina tegi. Filmi helilooja on Arvo Pärt, kelle mererannal surnud puude peal loodud muusika sobitub filmi suurepäraselt.
“Värvilised unenäod” jälgib noore tüdruku aega vanaema juures, suve nautimist, mängimist, looduses olekut ning tema elu linnas. Tüdruku päev on täis naeru ja laulu. Ta jookseb ja mängib kõrges rohus õite seas, ja tema rõõm paneb päikese särama. Ent ka mure pole kaugel. Kui vanaema kingib talle kassipoja, ei luba ema (Raine Loo) kiisut linna kaasa võtta. Kuuldes, et elus ei pea saama kõike, mida tahad, puhkeb Kati nutma ja kogu loodus nutab koos temaga. Lõpuks on siiski nõus vanemad kassi linna kaasa võtma ning see avab taas võlumaailma, kus mänguasjad elustuvad, kajakas lendab lae all taevas, imeline muusika avab ukse läbi korteriseina otse metsa. Siis aga kaob kiisu toast ja Kati läheb õue teda otsima. Mis ootab lapsi ja loomi kivilinna majarägastikus?

Virve Aruoja ja Jaan Tooming loodud mäng mängus haarab jäägitult kaasa, andes filmile väga elava koe, mis võimaldab reaalsusel põimuda ebareaalsusega, viies vaataja märkamatult imedemaailma, ja vastupidi.