NOMINEES OF THE XXXV PÄRNU FILM FESTIVAL

WELCOME TO  

ESTONIA'S SUMMER  CAPITAL   

PÄRNU 2021!

NOMINEES OF THE XXXV PÄRNU FILM FESTIVAL


The opening of the festival in Pänu  on July 12th at 18.00.

Award ceremony on July 17th at  noon – 12.00, on air of  ETV2 at 21.30.

Awarded films on July 17th 14.00 – 22.00, on July 18th 12.00 – 18.00.



Nominees for the Estonian People's Award

on air of Estonian National TV by channel ETV2 every evening at 2130


FANTASTIC DOCS ON THE THEME  

CHALLENGE


12.07 THE EARTH IS BLUE AS AN ORANGE by  Iryna Tsilyk, Lithuania/Ukraine,   74'

13.07 LATVIAN COYOTE by Ivars Zviedris, Latvia, 69'

14.07 CLOWN'S PLANET by Héctor Carré, Spain, Italy, Greece, 75'

15.07 THE WHALE FROM LORINO by Maciej Cuske, Poland/Russia, 52'

16.07 THE SCHOOL OF HOPE by El-Aboudi, Finland/Morocco, 78'



Screenings in the Festival Palace in Pärnu on July 12 – 18th 

Nominees for the best Artistic Achievement:

A MAN AND A CAMERA by Guido Hendrikx, Holland, 63'

PIEDRA SOLA by Alejandro Telémaco Tarraf, Argentina, 72'

A SINGLE  DAY by Frédéric Furnelle, Belgium/Ethiopia 45'  


For the best doc on survival of indigenous peoples:

BEFORE I DIE by Iker Esteibarlanda, Spain/Kenia, 14'.

THE ROOTS WEAVER by Fernando Saldivia, Chile, 10'

OUR LOVE by Valeriya Golovina, New Zeeland, 16',

BLUE FRONTIER by Ivan Milosavljević, Serbia, 20'  


For the best short doc:               

I WON'T REMAIN ALONE by Yaser Talebi, Iran, 15'    

TURNING MAN – 81RPM by Robin Trouillet, Germany, 14'  

GAME by Roman Hodel, Switzerland, 17',

STUDIES AT HUNINGUE / BASEL OR THE TREE TO SLEEP by Lutz P. Kayser France/Germany 10'

SOME KIND OF INTIMACY by Toby Bull, UK, 6'


For the best art film:

ALVAR AALTO by Virpi Suutari, Finland,  55'

RUST by Rafal Malecki, Poland, 30'

BLIND VISION by Dario Butelli, Italy, 74'  

MIRROR OF THE CONDO. SEE WITH YOUR HANDS by Pavel Slavin, Japan/Russia.  18'

EVERYONE WANTS TO BE NEXT WEISNANN by Alberto Triano, USA/Spain, 65'


For the best scientific recording:

DEEPFAKE  THERAPY by Roshan Nejal, Holland, 24'

IMMUNITY by Sara Grimaldi, France, 59'

BRING BACK MY HANDS by Konstantin Selin, Russia, 53'

PEOPLE WE COME ACROSS by Mia Halme, Finland,/Africa,  80'  


For the best doc for kids and youth CHALLENGE:

MEET RAMON by Pilar Aldirico, Argentina/Uruguay, 4'

A LITTLE BIT OF PARADISE by Andrzej Cichocki, Poland, 19'

EATING   AN  ELEPHANT by Julia Saponova , Russia, 65'  

FOR PUNK DAYDREAM by Jimmy Hendrickx, Belgium-Indonesia, 65'


For the best Estonian doc:

ANU RAUD. THE HERITAGE by Erle Veber, 74'

THE BEAUTY  OF  BEING by Jaan Tootsen, 64'

WOMEN ON THE FRONTLINE by Ivar Heinmaa, Ukraine/Estonia, 55'


For the best student doc:

THE FABRIC by Iman Behrousi, Iran/Germany, 14'  

TELL ME MORE by Martyna Peszko, Poland, 28'

COMET by Adam Buka, Poland, 18'

NO BODY by Mihnea Rares Hantiu,  Romania, 11'


Selected as Varia:

OLD RUSSIAN ORTHODOX CHANTS by Filipp Orlyansky, Russia, 90'

SOBER (PERSONAL DIARY) by Amaury Voslion, France, 34'

THE DANCE OF THE WORLDS by JJ Machuca, Spain, 71'

EVAPORATED FRAGMENTS by Benoit Maestre, France, Burkina Faso, Senegal, 59'

NOT A TIME FOR CHILDREN by Olga Samolevska, Ukraina, 60'

WE'VE GOT THE NIGHT by Jo Sol, Spain/+ many other  countries, 62'


ATTENTION!


The final program of screenings day by day will be published here on Monday, June 21st. 2021.

Lisa Kommentaar

Your email address will not be published.