Pärnu Film Festival

Pärnu International Documentary and Anthropology Film Festival

Contacts

Regulations

Entry Form

 

 

XXII Pärnu International Documentary Film Festival
July 6 - July 27, 2008

International program July 6 - July 12.
Award Ceremony on July 12 at late evening.

Travelling program in different towns in Estonia from July 14 - July 25.


PROGRAM, July 6 – 12, 2008
IN THE MUSEUM OF NEW ART


Sunday, July 6
16.00 Opening of the Festival
HOME by Margareta Hruza, Czech Republic 55'
18.00 Children and Their Parents
HOLD ME TIGHT, LET ME GO by Kim Longinotto, UK 100’
20.00 Portraits
FELLOW RADU by Stefan Scarlatescu, Romania 16'
THAT'S LIFE by Sander Veeneman, The Netherlands 60'
21.30 Portraits
GIRLS FROM BRAZIL by Nili Tal, Israel, 87’

Monday, July 7
18.00 Portraits
RESURFACE by Alexandre Papanicolaou, Emilie Yannoukou, Greece/France 60'
19.00 VIDEOART
WHITE SOUND by Sarah Tracton, Australia 6'
ITALIAN POPULAR BENCH by Werther Germondari, Italy 10'
GHOSTS AND GRAVEL ROADS by Mike Rollo, Canada 16'
BLACKSMITH'S ANVIL by Mikio Saito, Youngho Lee, UK 10’
FERNDALE, WESTERN CANYON, LOS ANGELES by Richard O'Sullivan, USA/UK 13'
20.00 Traditions and Recording the Culture
END OF RAINBOW by Robert Nugent, France/Australia 83'
21.30 Dances & Music in Film
DANCE YOUR LIFE by Sandy Raischer, Israel 54'
FROM KIEL TO EAST OF WARSAW by Moses Merkle, Elisabeth Saggau, Germany 58'


Tuesday, July 8
18.00 Recording the Culture
THREE CARNIVALS AND A HALF by Michele Trentini, Italy 50'
NGAT IS DEAD. STUDYING MORTUAR TRADITIONS by Christian Suhr Nielsen, Ton Otto, Denmark 59'
20.00 Music in Film
ONE MAN IN THE BAND by Adam Clitheroe, UK 83'
21.30 Man and Changing Nature
THE SINKING VILLAGE by Marton Szirmai, Hungary 23'
LIFE IN FLOOD WATER by Doris Tromballa, Florian Guthknecht, Germany 43'

Wednesday, July 9
18.00 New Estonian Documentaries
THE PHARMACIST by Jaanis Valk, Estonia 27'
ALYOSHA by Meelis Muhu, Estonia 67’
20.00 Children and Their Parents
THE MOTHER by Antoine Cattin, Pavel Kostomarov, Switzerland 80'
21.30 Man and Changing Nature
OU METTRE LA LUNE by Alexandra Garcia, Vila Zingaretti, France 17'
OAK #419 by Robert Harding Pittman, USA/Germany 40'
MY LIFE WITH ORANGUTANS by Anna Katrin N¸rgaard, Denmark 58'




Thursday, July 10
16.00 Children and Their Parents
LIZA...LIKE HER by Anne Marie Canavaggio, Panama 31'
MARCELA by Helena Treðtikova, Czech Republic 82'
18.00 New Estonian Documentaries
HEADWIND HALL by Priit Valkna, Estonia 57’
THE PLAYER by Kaupo Kruusiauk, Estonia 53'
20.00 Rituals
MAKING RAIN by Liivo Niglas, Frode Storaas, Estonia/Norway/Mozambique 58'
THE ART OF BEING WICHI by Magne Helge Sleire, Marianne Sleire, Norway 48'
22.00 Dances and Music in Film
THE NINE MOVEMENTS OF THE EYELIDE by Rajele Jain, Portugal 110'

Friday, July 11
16.00 Portraits
MAYOMI by Carol Salter, UK 50'
A WORKING MOM by Yaron Kaftori, Limor Pinhasov, USA/Israel 52'
18.00 Traditions and Recording the Culture
THE FIRST DAY by Marcin Sauter, Poland 20'
KEEP THE DANCE ALIVE by Rina Sherman, France 75'
20.00 Special program – Growing Wise With ERI KLAS
CHIEF CONDUCTOR by Mati Põldre 30’
TO COME, TO PASS ON by Mark Soosaar 32’
THE SOUND OF CONDUCTOR by Helle Karis, Peter Murdmaa, Estonia 70'

Saturday, July 12
16.00 Man and Changing Nature
WWOOFING by Robin Whenary, England/UK 11'
BIRDS ARE SILENT IN THE FOREST by Tim De Keersmaecker, Belgium 18'
PEACE WITH SEALS by Miloslav Novak, Italy/Czech Republic 86'
18.00 Man and Changing Nature
BEFORE THE FLOOD by Jos de Putter, The Netherlands 54'
19.00 Portraits
ZIETEK by Bartosz Blaschke, Poland 17'
JAMESIE, KING OF SCRATCH by Andrea Leland, USA 70'

22.30 Award Ceremony

 



PROGRAM, July 6 – 13, 2008
IN THE TOWN HALL

Sunday, July 6
22.00 Man and Changing Nature
IN THE BEGINNING WAS THE MUD by Luc Riolon, France 52'

Monday, July 7
11.00 Portraits
SYMBIOSIS by Krzysztof Kasior, Poland 13'
FLOCKMASTER JANO CERVEN by Lubomir Viluda, Ivan Krðiak, Slovakia 24'
KETILL by Joseph Marzolla, Tomas Lemarquis, Iceland 30'
JOE GOES TO SERBIA by Sonja Blagojevic, Serbia 51'
14.00 Rituals, Traditions and Recording the Culture
FLAMES OF MAHASIDDHA by Dominik Koscielak, UK/Poland 27'
MARIA LIONZA, BREATH OF ORCHIDS by J. Petrizzelli, Venezuela 81'
16.00 Portraits
HALF ME by Justyna Tafel, Poland 11'
THE KEYS TO PARADISE by Caterina Carone, Italy 49'
GOD IS AMERICAN by Richard Martin Jordan, France 52'

Tuesday, July 8
11.00 Portraits
TRIATHLON by Bartosz Warwas, Poland 9'
GIRL FROM MOSCOW by Mika J. Ripatti, Finland 7’
SONA AND HER FAMILY by Daniela Rusnokova, Slovakia 37'
THE LOVERS FROM AXOS by Nicos Ligouris, Greece/Germany 80'
14.00 Docs for Kids and Youth
MUMMY WILL COME! by Galina Adamovich, Belarus 20'
TOM BOYS by Susan Gordanshekan, Germany 34'
SUMMERCHILD by Iris Olsson, Finland 60'
16.00 Art in Film
NOT SACKS by Fiona Collins, England 9'
ART IN THE FORESTLAND by Ann-Christine Haupt, Sweden 28'
CONCRETE by Markus Andresson, Ragnheidur Gestsdottir, Iceland 67'
19.00 Lifestyles
THE NEW KILLING FIELDS by Maximilian Westphal, Knud Brix, Denmark/Germany 13'
SOUTH INDIAN THALI by Lasse Naukkarinen, Finland 27'
UNWORLDLY... by Vladimir Golovnev, Russia 23'
ADA GALLERY by Uladzimir Kolas, Poland 45'
21.30 Portraits
DONKEY IN LAHORE by Faramarz K-Rahber, Australia 117'

Wednesday, July 9
11.00 Man and Changing Nature
SILENT SNOW by Jan van den Berg, The Netherlands 14'
LAST YOIK IN SAAMI FORESTS? by Hannu Hyvönen, Finland 59'
AUROVILLE, THE CITY THE EARTH NEEDS by Guillaume Estivie, France 57'
14.00 Docs for Kids and Youth
DANCING CHICKENS OF VENTURA FABIAN by Nina Hasin, USA 10'
BIG BOY by Mia Halme, Finland 51'
BECAUSE A MAN IS HUMAN by Franke Finsterwalder, Stephan Hilpert, Germany 57'
16.00 Portraits
THE FIRE by Rita Ribas, UK/Portugal 17'
HERO, WINGS ARE NOT NECESSARY TO FLY by Angel Loza, Spain 25'
DAUGHTERS OF WISDOM by Bari Pearlman, USA 68'

Thursday, July 10
11.00 Man and Changing Nature
KAREAREA. THE PINE FALCON by Sandy Crichton, New Zealand 49'
THE NUCLEAR COMEBACK by Justin Pemberton, New Zealand 75'
14.00 Art in Film
LUC DE HEUSCH, WILD THINKING by Karine de Villers, Belgium 50'
THE IVY STILL MOURNS by Barbara den Uyl, The Netherlands 53'
16.00 Special program - China
TEA ROAD TO THE SKIES. IN THE HEART OF SHANGRI-LA by Zhou Weiping, Peter Hercombe, Michel Noll, France/China 52'
STOLEN LIVES by Annamaria Gallone, Italy 60'
19.00 Recording the Culture
VANUATU, THE PIG ISLANDS by Jean-Pierre Rivalain, Thierry Berrod, France 52'
CONFLUENCES- EMERILLON OF FRENCH GUIANA by Perle M¸hl, Denmark/France 78'
21.30 Portraits
PARADISE by Jerzy Sladkowski, Sweden 58'
23.00 Portraits
PARADISE- THREE JOURNEYS IN THIS WORLD by Elina Hirvonen, Finland 51'
JOURNEY OF A RED FRIDGE by Lucian Muntean, Natasa Stankovic, Serbia 52'

Friday, July 11
11.00 Portraits
LAKSHMI AND ME by Nishtha Jain, India/USA/Denmark/Finland 59'
THE MATCH by Kees Hin, The Netherlands 68'
14.00 Docs for Kids and Youth
BRAVE BOYS by Kim Finn, John Hakalax, Finland 30'
MOON AND THE WOLFGIRL by Sarah Domogala, The Netherlands 16’
SIDE WALK by Duki Dror, Israel 57’
16.00 Recording the Culture & Rituals
I WAS A WHITE AFRICAN - L'ADIEU A JEAN ROUCH by Bernd Mosblech 55’
HERDSWOMAN by Kine Boman, Sweden 58'
19.00 Man and Changing Nature
OAK #419 by Robert Harding Pittman, USA/Germany 40'
OFF THE GRID WITH LES STROUD by Les Stroud, Canada 72'
21.30 Portraits
MIMOUNE by Gonzalo Ballester, Spain 11'
A YEAR, MAYBE LESS by Jac Vleeshouwers, The Netherlands 59'
23.00 Portraits
SHIKARA (THE LITTLE BOAT) by Cyril Matut, Spain 9'
ABC COLOMBIA by Enrica Colusso, Italy/France 90'

Saturday, July 12
16.00 Recording the Culture & Rituals
THE SACRED GOATS by Birgitte Glavind Sperber, Yasir Kalash, Denmark 44'
GUGARA by Andrzej Dybczak, Jacek Naglowski, Poland 67'
19.00 Special program - China
A DISAPPEARANCE FORETOLD by Oliver Meys, Belgium 52'
FATE OF THE LHAPA by Sarah Sifers, USA 63'
21.30 Man and Changing Nature
MY LIFE WITH ORANGUTANS by Anna Katrin N¸rgaard, Denmark 58'

Sunday, July 13
14.00 Awarded Films

 



PROGRAM IN RAKVERE
July 16-19, 2008
IN RAKVERE ERAGÜMNAASIUM, 12 Tööstuse Str.

Wednesday, July 16
16.00 Portraits
HALF ME by Justyna Tafel, Poland 11'
PARADISE by Jerzy Sladkowski, Sweden 58'
18.00 Rituals
KEEP THE DANCE ALIVE by Rina Sherman, France 75'
MAKING RAIN by Liivo Niglas, Frode Storaas, Estonia/Norway/Mozambique 58'

Thursday, July 17
16.00 Children and Their Parents
MUMMY WILL COME! by Galina Adamovich, Belarus 20'
A WORKING MOM by Yaron Kaftori, Limor Pinhasov, USA/Israel 52'
18.00 Man and Changing Nature
SILENT SNOW by Jan van den Berg, The Netherlands 14'
BIRDS ARE SILENT IN THE FOREST by Tim De Keersmaecker, Belgium 18'
OAK #419 by Robert Harding Pittman, USA/Germany 40'

Friday, July 18
16.00 Man and Changing Nature
WWOOFING by Robin Whenary, England/UK 11'
THE NEW KILLING FIELDS by Maximilian Westphal, Knud Brix, Denmark/Germany 13'
MY LIFE WITH ORANGUTANS by Anna Katrin N¸rgaard, Denmark 58'
18.00 Portraits & Man and Changing Nature
HERO, WINGS ARE NOT NECESSARY TO FLY by Angel Loza, Spain 25'
BEFORE THE FLOOD by Jos de Putter, The Netherlands 54'

Saturday, July 19
16.00 Docs for Kids and Youth
DANCING CHICKENS OF VENTURA FABIAN by Nina Hasin, USA 10'
BRAVE BOYS by Kim Finn, John Hakalax, Finland 30'
MOON AND THE WOLFGIRL by Sarah Domogala, The Netherlands 16’
LIZA...LIKE HER by Anne Marie Canavaggio, Panama 31'
18.00 Music in Film
JAMESIE, KING OF SCRATCH by Andrea Leland, USA 70'

 





PROGRAM IN VILJANDI
July 23 - 27, 2008
IN MUSEUM OF NEW ART IN VILJANDI, 4 Linnu Str.


Wednesday, July 23
16.00 Children and Their Parents
MUMMY WILL COME! by Galina Adamovich, Belarus 20'
A WORKING MOM by Yaron Kaftori, Limor Pinhasov, USA/Israel 52'

18.00 Popular Dance & Music
DANCE YOUR LIFE by Sandy Raischer, Israel 54'
FROM KIEL TO EAST OF WARSAW by Moses Merkle, Elisabeth Saggau, Germany 58'


Thursday, July 24
16.00 Man and Changing Nature
OAK #419 by Robert Harding Pittman, USA/Germany 40'
BEFORE THE FLOOD by Jos de Putter, The Netherlands 54'

18.00 American Folk Music
JAMESIE, KING OF SCRATCH by Andrea Leland, USA 70'


Friday, July 25
16.00 Music in Film
ONE MAN IN THE BAND by Adam Clitheroe, UK 83'

18.00 Rituals
VANUATU, THE PIG ISLANDS by Jean-Pierre Rivalain, Thierry Berrod, France 52'
KEEP THE DANCE ALIVE by Rina Sherman, France 75'

Saturday, July 26
16.00 Man and Changing Nature
THE NEW KILLING FIELDS by Maximilian Westphal, Knud Brix, Denmark/Germany 13'
MY LIFE WITH ORANGUTANS by Anna Katrin N¸rgaard, Denmark 58'

18.00 Dance as a Ritual
THE NINE MOVEMENTS OF THE EYELIDE by Rajele Jain, India/Portugal 110'

Sunday, July 27
16.00 Tibet
TEA ROAD TO THE SKIES. IN THE HEART OF SHANGRI-LA by Zhou Weiping, Peter Hercombe, Michel Noll, France/China 52'
FATE OF THE LHAPA by Sarah Sifers, USA 63'

 



PROGRAM IN MANIJA ISLAND
July 10th and 19 - 20, 2008

Thursday, July 10
20.00 Portraits
ALYOSHA by Meelis Muhu, Estonia 67’
LIZA...LIKE HER by Anne Marie Canavaggio, Panama 31'

Saturday, July 19
20.00 Man and Changing Nature
THE NEW KILLING FIELDS by Maximilian Westphal, Knud Brix, Denmark/Germany 13'
MY LIFE WITH ORANGUTANS by Anna Katrin N¸rgaard, Denmark 58'
THE SACRED GOATS by Birgitte Glavind Sperber, Yasir Kalash, Denmark 44'

Sunday, July 20
11.00 Docs for Kids and Youth
DANCING CHICKENS OF VENTURA FABIAN by Nina Hasin, USA 10'
MOON AND THE WOLFGIRL by Sarah Domogala, The Netherlands 16’
BRAVE BOYS by Kim Finn, John Hakalax, Finland 30'
 




PROGRAM IN HEIMTALI
July 23 -26, 2008
IN HEIMTALI COUNTRY CLUB

Wednesday, July 23
20.00 Man and Changing Nature & Rituals
WWOOFING by Robin Whenary, England/UK 11'
BIRDS ARE SILENT IN THE FOREST by Tim De Keersmaecker, Belgium 18'
THE SACRED GOATS by Birgitte Glavind Sperber, Yasir Kalash, Denmark 44'

Thursday, July 24
20.00 Lifestyles
LIZA...LIKE HER by Anne Marie Canavaggio, Panama 31'
MAKING RAIN by Liivo Niglas, Frode Storaas, Estonia/Norway/Mozambique 58'

Friday, July 25
20.00 Man and Changing Nature
OAK #419 by Robert Harding Pittman, USA/Germany 40'
LAST YOIK IN SAAMI FORESTS? by Hannu Hyvönen, Finland 59'

Saturday, July 26
20.00 Life in Mountains
FLOCKMASTER JANO CERVEN by Lubomir Viluda, Ivan Krðiak, Slovakia 24'
THREE CARNIVALS AND A HALF by Michele Trentini, Italy 50'

 




PROGRAM IN HAAPSALU
July 16 – 18, 2008
IN THE MUSEUM OF EVALD OKAS, 24 Karja Str.


Wednesday, July 16
17.00 Rituals & Portraits
LIZA...LIKE HER by Anne Marie Canavaggio, Panama 31'
MAKING RAIN by Liivo Niglas, Frode Storaas, Estonia/Norway/Mozambique 58'
19.00 Man and Changing Nature
OAK #419 by Robert Harding Pittman, USA/Germany 40'
BEFORE THE FLOOD by Jos de Putter, The Netherlands 54'

Thursday, July 17
17.00 Art in Film
NOT SACKS by Fiona Collins, England 9'
ART IN THE FORESTLAND by Ann-Christine Haupt, Sweden 28'
CONCRETE by Markus Andresson, Ragnheidur Gestsdottir, Iceland 67'
19.00 Portraits
HALF ME by Justyna Tafel, Poland 11'
HERO, WINGS ARE NOT NECESSARY TO FLY by Angel Loza, Spain 25'
PARADISE by Jerzy Sladkowski, Sweden 58'

Friday, July 18
17.00 Man and Changing Nature
THE NEW KILLING FIELDS by Maximilian Westphal, Knud Brix, Denmark/Germany 13'
MY LIFE WITH ORANGUTANS by Anna Katrin N¸rgaard, Denmark 58'
19.00 Children and Their Parents
BRAVE BOYS by Kim Finn, John Hakalax, Finland 30'
A WORKING MOM by Yaron Kaftori, Limor Pinhasov, USA/Israel 52'

 



PROGRAM IN PÕLVA
July 16 – 17, 2008
IN PÕLVA CHURCH, 2 Kesk Str.


Wednesday, July 16
16.00 Man and Changing Nature
THE NEW KILLING FIELDS by Maximilian Westphal, Knud Brix, Denmark/Germany 13'
MY LIFE WITH ORANGUTANS by Anna Katrin N¸rgaard, Denmark 58'
18.00 Portraits
HALF ME by Justyna Tafel, Poland 11'
MIMOUNE by Gonzalo Ballester, Spain 11'
PARADISE by Jerzy Sladkowski, Sweden 58'

Thursday, July 17
16.00 Portraits
HERO, WINGS ARE NOT NECESSARY TO FLY by Angel Loza, Spain 25'
A YEAR, MAYBE LESS by Jac Vleeshouwers, The Netherlands 59'
18.00 Man and Changing Nature
SILENT SNOW by Jan van den Berg, The Netherlands 14'
OAK #419 by Robert Harding Pittman, USA/Germany 40'



 



PROGRAM IN OTEPÄÄ
July 15 – 18, 2008
IN OTEPÄÄ CULTURAL CENTRE, 2 Virulombi Str.


Tuesday, July 15
19.00 Docs for Kids and Youth
DANCING CHICKENS OF VENTURA FABIAN by Nina Hasin, USA 10'
MOON AND THE WOLFGIRL by Sarah Domogala, The Netherlands 16’
MUMMY WILL COME! by Galina Adamovich, Belarus 20'
BRAVE BOYS by Kim Finn, John Hakalax, Finland 30'
21.00 Portraits
THE FIRE by Rita Ribas, UK/Portugal 17'
DAUGHTERS OF WISDOM by Bari Pearlman, USA 68'

Wednesday, July 16
19.00 Children and Their Parents
DANCING CHICKENS OF VENTURA FABIAN by Nina Hasin, USA 10'
A WORKING MOM by Yaron Kaftori, Limor Pinhasov, USA/Israel 52'
21.00 Man and Changing Nature
SILENT SNOW by Jan van den Berg, The Netherlands 14'
OAK #419 by Robert Harding Pittman, USA/Germany 40'

Thursday, July 17
19.00 Man and Changing Nature
WWOOFING by Robin Whenary, England/UK 11'
BEFORE THE FLOOD by Jos de Putter, The Netherlands 54'
21.00 Portraits
HALF ME by Justyna Tafel, Poland 11'
A YEAR, MAYBE LESS by Jac Vleeshouwers, The Netherlands 59'

Friday, July 18
19.00 Man and Changing Nature
THE NEW KILLING FIELDS by Maximilian Westphal, Knud Brix, Denmark/Germany 13'
MY LIFE WITH ORANGUTANS by Anna Katrin N¸rgaard, Denmark 58'
21.00 Rituals & portraits
LIZA...LIKE HER by Anne Marie Canavaggio, Panama 31'
MAKING RAIN by Liivo Niglas, Frode Storaas, Estonia/Norway/Mozambique 58'