Pärnu Film Festival

Pärnu International Documentary and Anthropology Film Festival



Entry Form



XXII Pärnu International Film Festival
from July 6 to July 27, 2008.

The highlights include:
• International Competition from July 6 - July 12.
• Fascinating thematic travelling program. Films will be showed in different towns of Estonia (Viljandi, Haapsalu, Rakvere, Põlva, Otepää) from July 13 - july 27.
• 7 interesting documentaries in Estonian Television.
• New Estonian Documentaries.
• Award Ceremony on July 12 late evening.

Please note:
Main program of the festival is from July 6 to July 12!

The festival centre locates in
the Museum of New Art in Pärnu (10, Esplanaadi  St.).

Postal address:
Pärnu Film Festival
Esplanaadi St. 10
Pärnu 80010


Previous winners of the Estonian People's Awards:
2007 - FIRST LESSON IN PEACE by Yoram Honig (Israel).
2006 - THE DEVIL'S MINER by Richard Ladkani and Kief Davidson (Germany).
2005 - DO YOU LOVE ME? by Lars Westman (Sweden).
2004 - MY FLESH AND BLOOD by Jonathan Karsh (USA).
2003 - TO BE AND TO HAVE by Nicolas Philibert (France).
2001 - CLEANERS AND I by Agnes Varda (France).
2000 - GRANDFATHERS AND REVOLUTIONS by Peter Hegedus (Australia)

Directors awarded with the Grand Prize for the best film of the
festival - a handwoven West-Estonian blanket:

1987 Asen Balikci (Canada) for Winter In Ice Camp
1988 Jon Jerstad (Norway) for Vidarosen
1989 Ivars Seleckis (Latvia) for Cross-street
1990 Hugo Zemp (France) for Song of Harmonics
1991 Lise Roos (Denmark) for The Allotment Garden
1992 Kari Happonen (Finland) for A Visit
1993 Heimo Lappalainen (Finland) for Taiga Nomads
1994 Makoto Sato (Japan) for Living on the Agano River
1995 Kersti Uibo (England-Estonia) for Edvard’s Acre
1996 Sergei Dvortsevoy (Russia) for Paradise
1997 Thomas Stenderup (Denmark) for Portal to Peace
1998 Bente Milton (Denmark) for Gaia’s Children
1999 Lasse Naukkarinen (Finland) for The Artist’s Life
2000 Wen Pu Lin (China) for In Search of Shangri-La
2001 Jouko Aaltonen (Finland) for Kusum
2002 Maciej Adamek (Poland) for I Will Not Leave You...
2003 Ulrika Bengts (Finland) Now You Are Hamlet
2004 Johan Palmgren (Sweden) Ebba And Torgny
2005 Pirjo Honkasalo (Finland) Three Rooms of Melancholia
2006 Arunas Matelis (Lithuania) Before Flying to the Earth
2007 Wojsiech Kasperski (Poland) The Seeds