Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!


 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
    Jooksvad näitused Tulevik Minevik      
   


Vive Tolli
"Merelehmad"

 

 

MERELEHMAD

Vive, Lembit ja Tuulikki Tolli loomingu näitus

6. september - 19. oktoober 2014

Vive, Lembit ja Tuulikki Tolli koguperenäitus rannarahva elust

Mia käösi randõs lehmi juõtmõs. Suur laenõ tuli lobinaga mäele. Eläjäd suass juõdud, tõssid piäd. Üks nao lehmä muõdi aell luõm paistis veest, nägi mio ning püeris tahakohe… Kui merilehmäle inime oma jäljed ümber suajõ, siis suaja´mtõ lehm enäm mere tahakohe minnä. Juagul suadud ühekorra sinine merilehm käde…
Mari Rand, Kihnu (1932)


Meri ja rannarahva elu, muistsed legendid ja merega seotud uskumused on olnud läbivaks teemaks meie folklooris ning ka kujutavas kunstis. Näituse MERELEHMAD kuraator Mark Soosaar koostas tundliku väjapaneku kunstnikepere Vive, Lembit ja Tuulikki Tolli loomingust.

Graafik Vive Tollilt (sünd 1928) on esindatud tema vähetuntud joonistused ja visandid EKA diplomitööle aastast 1952-53, loodud peamiselt Kihnus ja Muhumaal. Juba kunstitudengina paistas tulevane graafik silma haruldaselt hea joonistamisandega.

Eriti ilmekad on tema kihnu kalurinaiste portreed ja saareelanike võimukad poosid.
Vive Tollilt näeme ka kunstniku hilisemaid tippteoseid 1960-ndatest aastatest: söövitusi “Vana kalur”, “Kuldpulmapilt”, “Ruhnu kirik”, “Merelehmad” jt.

Vive Tolli abikaasa Lembit Tolli (1927-2013) loometeelt on kuraator valinud näitusele skulptori ja looduse ühisloomigut, leitud ja korjatud mererannast. Peamiselt puuskulptuure, aga ka lihtsaid, randa uhutud puudest koostatud objekte. Autor ei ristinud oma visaalseid improvisatsioone kindlate nimedega, jättes nii vaataja fantaasia täiesti vabaks. Vive ja Lembitu tütar Tuulikki on lisanud töödele vihjeid, mida isa oma loodustöödest ise arvas.
Teatrikunstnik Tuulikki Tolli (sünd 1957) loomingut esindavad ekspressiivsed meremaalid, nii rahutus värvikülluses kui tuulevaikuse värvirahus. Tuulikki uutest töödest on valitud ekspositisooni “Kuu loojang” (2012), “Valvur” (2013), “Paldiski” (2013) jt.

Näitusel mängib Igor Ruusi dokfilm “Vive Tolli”, jäädvustatud kunstnikepaari kodus, ateljees, mererannas.... Ühendab ju Tollide peret suur armastus Eesti looduse ning rannarahva vastu.

   

 
 
© SA Uue Kunsti Muuseum