Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!

O
leme avatud iga päev 9 - 19.00!
 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
    Jooksvad näitused Tulevik Minevik      
   

PILT JA SÕNA

Jaan Elken (Eesti)

Maalid

23. oktoober - 30. november 2014

Ringkäik maalikunstnik JAAN ELKENIGA
28. novembril kell 17.00
28. novembril on kõigil kunstihuvilistel võimalus osa saada ringkäigust kunstnikuga, kus Jaan Elken räägib oma loomeprotsessidest ning näitusel „PILT JA SÕNA“ ekponeeritud maaliseeriate tõlgendusi. Jaan Elkeni näitus Uue Kunsti Muuseumis on paljuski semiootlise tähendusega ning maalid võivad erinevates vaatajates püstitada erinevaid küsimusi. See mida kunstnik ise on mõelnud või endalt loomeprotsessi ajal või eelnevalt küsinud, saabki neljapäeva pärastlõunal täpselt teada.

Näitus „Pilt ja sõna“ koondab tervikuks Jaan Elkeni (s. 1954) loomingu aastatest 2012-2014.

Näituse tuumiku moodustavad 2014. aastal Tallinna Kunstihoone galeriis ja Hobusepea galeriis eksponeeritud komplektid paarisnäitusel „Tagasi hüper-reaalsusesse“.

Hobusepea galeriis esmakordselt esitatud 18 tööst koosnev protsessuaalne sari
Initium novum / Uus algus I-XVIII“ uurib läbi ohtra vee ja vähese värvi uut ja habrast tasakaalu, mille saavutamisel on Elken kõrvale jätnud pastoosse ja plastilise värvimassi, aastakümneid kunstnikku paelunud tehnilise aspekti maalikunsti juures. Erinevalt reaalelust on kunstis  restart ja re-make käigud üpris levinud.

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis eksponeeritakse ka üht Elkeni märgilisemat tööd
Kajakas“ aastast 1982, millel on kujutatud valge laeva järele sööstvat kajakat põrkamas kui vastu nähtamatut klaasseina. Maali prototüübiks oli  praamlaev „Georg Ots“. Hiljem Aasiasse müüdud laev on nüüdseks vanarauana utiliseeritud, enda jaoks sulgeb kunstnik „Kajaka“ saaga kuue uuenda/refresh versiooni maalimisega samal teemal.

Tallinna Kunstihoone galerii ekspositsioonist on Pärnu näitusele rännanud
kaheksa maali, mille kohta Elken kirjutab: „Traditsiooniliselt on teksti ja pildi taju-semiootiline toime vaatajale erinev. Mis juhtub siis, kui tekst/stroof/tsitaat on võõrkeelne või kui teksti konnotatsioonid viitavad teisest/võõrast kultuuriruumist kaaperdatud lausungile?

Ilmselgelt võib sõnadega tõestada mistahes konstruktsioone oma nüüd juba ligi 37 aastat kestnud loometeest, on see ringiratast trampimine, teadlik dekonstruktsioon / lagundamine / erosioon / teemade - re-writing? Käesolevat näitust tuleb võtta väljakutsena / provokatsioonina iseendale.”

Jaan Elkeni CV -->>


Käesoleva näituse teokstegemist toetas Eesti Kultuurkapital.


Vaata ka:

´ 

 
 
 
© SA Uue Kunsti Muuseum