Uued teosed Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonis

TERE TULEMAST
UUE KUNSTI MUUSEUMISSE!

O
leme avatud iga päev!
 
 
AVALEHELE MUUSEUMIST NÄITUSED ÜRITUSED KUNSTIKOGU RAAMATUKOGU FILMIFESTIVAL UUDISED
    Jooksvad näitused Tulevik Minevik      
   

Arhitekt Brigita Bula (Läti)


Arhitekt Robert Konieczny (Poola)
foto: Jarosùaw Syrek

EHITADES VEE JA VALGUSEGA

Näitus Poola ja Läti ehituskunsti imedest

15. november 2018 - 13. jaanuar 2019

Näituse avamine 15. novembril kell 18.00

Hingedekuus 2018 jõuavad nii Poola kui Läti oma iseseisvate vabariikide 100. sünnipäevani.
Uue Kunsti Muuseum koostab nende kahe riigi ehituskunsti kõige värskematest tippudest näituse, mis võtab fookusesse Läänemere kallastel kerkinud villad ja sakraalehitused.
Kaasaegsed sakraalhooned pole mitte üksnes kirikud, hinge saab puhastada ka raamatukogu ja kunstimuuseumi vaikuses või kontserdisaali helidetulvas.

Nii oleme valinud Läti templeid esindama Gunnars Birkertsi Rahvusraamatukogu Riias ning Poolast Szczecini Filharmoonia Kontserdihalli (arhitektid Fabrizio Barozzi, Alberto Veiga) ja selle vahetus naabruses paikneva arhitekt Robert Konieczny Dialoogikeskuse (Rahvaste Muuseumi). Konieczny on ka silmapaistev autor ülimoodsate ja väga originaalsete ühepere-villade vallas. Tema Teeäärne Muidumaja (By the Way House) ja Konieczny Noa Laev on leidnud laia rahvusvahelist kõlapinda paljudes ehituskunsti-alastes väljaannetes ning pakuvad kindlasti inspiratsiooni ka meie oma-kodu-ihalejatele ning nende projekteerijatele - eesti arhitektidele. Läti mereäärsetest villadest oleme valinud näitusele läti ehituskunsti juba taevase klassiku Modres Gelzise ja elavate klassikute Zaiga Gaile ning Brigita Bula rannikuvillad. Samuti esindab Lätit arhitekt Austris Mailitis oma budistliku templiga, mis kerkis mõned aastad tagasi Rahva-Hiinas.

Kõigist presenteeritavatest arhitektuuriteostest pakume vaadata videosalvestusi. Igast teosest on näitusel ka paar-kolm fotot. Arhitektid Robert Konieczny, Bula ja Gaile tutvustavad oma projekte videosalvestuste kaudu ning tulevad ka ise kohale loomepäevadele. Szczecini Filharmoonia projekti, mis sai 2014. aastal Euroopa kõrgeima arhitektuuriauhinna - Mies van der Rohe preemia, tuleb tutvustama Szczecinis resideeruv filmilooja Radek Kurzaj. Tema jäädvustas fantastilise kontserdimaja ehitamise protsessi filmilindile ning ta esitleb meile mastaapset ülevaadet Poola kaasaegsest arhitektuurist. Radek Kurzaj kutsub meie muuseumisse ka noori arhitektuurihuvilisi, et tutvustada Euroopas ja Ammerikas puude otse ehitatud maju. Ta on üks üleilmse antoloohia MAJA PUU OTSAS autoritest.

Näituse eesmärk on kahest saja-aastaset riigist valitud kõige silmapaistvamate näidete varal aidata tõsta ka meie tänase ehituskunsti taset ning pakkuda uusi visioone PärnulegiLäänemere Kunstisadam


Kaader filmist
"Lendavate munkade pühakoda"

Eesti, läti ja poola arhitektide ajurünnak
VISIOONID XXI SAJANDILE
16. novembril kell 10 - 16.00

Meie kultuuripäevadele POOLA-LÄTI 100 on kutsutud: Poolast arhitektid Robert Konieczny ja Malgorzata Dembowska, arhitektuurifotograaf Radek Kurzaj.

Lätist ootame külla arhitekte Zaiga Gailet, Brigita Bulat, Andrejs Gelzist, Austris Mailitist.

Näitusel on eksponeeritud Robert Konieczny villad ja Dialoogikeskus Szczecinis koos kataloonia arhitektide Fabrizio Barozzi ja Alberto Veiga projekteeritud Szczecini Kontserdimajaga, Marta Sekulska-Wronska ja Malgorzata Dembowska Läänemere Kunstisadam, Gunnars Birkertsi Läti Rahvusraamatukogu, Austris Mailitise budistlik tempel Hiinas ning Modris Gelzise, Zaiga Gaile ja Brigita Bula villad Läänemere rannikul.

16. novembril kell 16.00
dokfilm Lendavate Munkade Tempel (Austris Mailitise projekteeritud budistliku templi saamislugu)


17. novembril 10 - 14.00
Loomepäev noortele arhitektuurihuvilistele. Poola arhitektid räägivad õppimisvõimalistest nende kodumaal ja poola filmimees Radek Kurzaj astub üles ettekandega MAJA PUU OTSAS.