X X I I I     r a h v u s v a h e l i n e     a k t i n ä i t u s 
M E E S & N A I N E : TULNUKAD

29. mai - 4. september 2016
Pärnu Uue Kunsti Muuseumis

www.mona.ee

Helgi Thorgils Fridjonsson (ISL) INDIGO NIGHT, 2005


Millega meie sellesuvine aktinäitus MEES JA NAINE üllatab? Fookus TULNUKAD peegeldab ärevaid meeleolusid, mis kogu maailma kihama pannud. Nii rõõm kui mure, nii armastus kui vihkamine saadab mehi ja naisi, kes uusi elupaiku otsivad. Vaatame ja mõtleme – kuidas meie väike kodumaa võtab vastu tulnukaid, kes iga hetk võivad uksele koputada? Pole ju vahet, kas nad tulevad kosmosest või riikidest, kus elu pole enam võimalik. Alasti armastusele ja alasti alatusele silma vaadates mõelgem meie eellastele, kes üle tormise Läänemere põgenesid vabadusse, kus neid ei oodatud. Mõelgem ka meie lastele, kes juba homme ei saa läbi ilma tulnukaid vastu võtmata ja kes kiiresti muutuvas maailmas tahavad elada oma emakeelses kodus…

Näituse kuraator Mark Soosaar põhjendab oma valikuid seoses käesoleva näitusega nii:
„Tõeliselt suur kunstiteos elab nagu lillelõhn, lõolaul või allikavesi – ta ei vaja selgitusi. Meistri sõnum tuleb sinu sisse ilma vahendajata, poeb su hinge, teeb sind suuremaks, hellemaks, tundlikumaks. XXIII aktinäitusele autoreid kutsudes usaldasin oma sisetunnet ja seitsetkümmet eluaastat koos kunstiga. On ju mu esimesed mälestused pärit emast ning kodust, kus valitsesid tärpentini lõhn ning jõuliste pintslilöökidega kaetud lõuendid.“

Milline on XXI sajandi inimhing, kas teda valitseb hirm või arm, sellest pajatabki XXIII aktinäitus MEES ja NAINE: TULNUKAD. Väljapanekut sobib vaadata koos perega, olgu selle liikmed täiskasvanud, alles lapsed või juba taaskord lapsed!
Meistreid ja nende töid, kes 2016. aasta suvel jõuavad Pärnusse, on  pea kõigilt mandritelt: Helgi Thorgils Fridjonsson (Island), Alessandra Barbierato (Brasiilia), Fateme Gosheh (Iraan), Peter Diem (Holland), Hannu Riikonen (Soome), Kalev Mark Kostabi (USA), Edward Lucie-Smith (Inglismaa), Giuseppe Gradella (Itaalia), Annika Forstorp, Ann Carlsson ja Viktor Kornejev (Rootsi), Mickael Kvium (Taani), Michalis Manussakis (Kreeka), Oleg Jahnin (Venemaa), Mari Meszaros (Ungari), Marina Shkarupa, Igor Prokofjev ja Aleksandr Mihaltshuk (Ukraina).
Eesti esindavad Enn Põldroos, Jüri Arrak, Priit Pangsepp, Mathias Sildnik, Kamille Saabre, Margot Õunapuu, Slava Semerikov, Maria Generalova, Leelo-Mai Aunbaum, Siiri Jüris, Johanna Mudist, Fideelia-Signe Roots jt.

Toetavad Pärnu Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu nõukogu, Brasiilia Suursaatkond Eestis, Islandi Suursaatkond Soomes, Tallink, Studio Raus.