PROGRAM OF THE XXXV PÄRNU FILM FESTIVAL

WELCOME TO THE SUMMER CAPITAL 

OF ESTONIA!

 

The Festival Palace was built up according to the project by legendary Livonian architect Augusts Reinbergs in 1902. It was created for Girls Gymnasium of Pärnu, now it is the home for Pärnu Old Town Basic School. In midsummer, it becomes the Festival Palace.

PROGRAM FOR 

THE XXXV PÄRNU FILM FESTIVAL

in the Festival Palace, Nikolai  Str 26. 

Monday July 12th

18.00 Opening of the festival

18.30 A LITTLE BIT OF PARADISE by Andrzej Cichocki, Poland, 19′

Nominee for the Grand Prize

19.00. WE’VE GOT THE NIGHT by Jo Sol, Spain, 62′,

20.00. NOT A TIME FOR CHILDREN by Olga Samolevska, Ukraine, 60′

Nominee for the best art doc

21.00. ALVAR AALTO by Virpi Suutari, Finland, 55′

Tuesday July 13th

11.00 Music-Mosaic Doc:

THE DANCE OF THE WORLDS by JJ Machuca, Spain, 71′

18.00 Docs for Kids: 

CLOWN’S PLANET by Héctor Carré, Spain, Italy, Greece, 75′

19.30 Art Films:

RUST by Rafal Malecki, Poland, 30′

BLIND VISION by Dario Butelli, Italy, 74′

21.30 Scientific Docs:

SOBER (PERSONAL DIARY) by Amaury Voslion, France, 34′

IMMUNITY by Sara Grimaldi, France, 50′

BRING BACK MY HANDS by Konstantin Selin, Russia, 53′

Wednesday July 14th

11.00 Mosaic Documentary:

EVAPORATED FRAGMENTS by Benoit Maestre, France, Burkina Faso, Senegal, 59′

18.00 Docs for kids 

THE EARTH IS BLUE AS AN ORANGE by Iryna Tsilyk,

Lithuania/Ukraine, 74’

19.30 Art Docs

MIRROR OF THE CONDO. SEE WITH YOUR HANDS by Pavel Slavin, Japan/Russia. 18′

EVERYONE WANTS TO BE NEXT WEISMANN by Alberto Triano,USA/Spain, 65′

21.00 Doc for Youth

A PUNK DAYDREAM by Jimmy Hendrickx, Belgium-Indonesia, 65′

22.30Holy Music Night

OLD RUSSIAN ORTHODOX CHANTS by Filipp Orlyansky, Russia, 90′

Thursday July 15th

11.00 Student and Debute Docs

THE FABRIC by Iman Behrouzi, Iran/Germany, 14′

NO BODY by Mihnea Rares Hantiu, Romania, 11′

TELL ME MORE by Martyna Peszko, Poland, 28′

COMET by Adam Buka, Poland, 18′

Coffe-break and Discussion

WEEKEND WARRIORS by Ahmed Fouad Ragab, Estonia/Egypt, 10′

PLAYGROUND by Jorge de la Brena, Estonia, 14′

RIKSU by Rain Järv, Janne Vasarainen, Estonia, 17′

OLEVIK by Johan Huimerind, Estonia, 13′

THE LISTENER by Kristiina Iilane, Estonia, 13′

WHERE THE LINDEN GROWS by Katariina Aule, Estonia, 15′

Discussion and voting for the best student or debute doc.

18.00 Short Docs:

SOME KIND OF INTIMACY by Toby Bull, UK, 6′

BLUE FRONTIER by Ivan Milosavljević, Serbia, 20′

TURNING MAN – 81RPM by Robin Trouillet, Germany, 14′

GAME by Roman Hodel, Switzerland, 17′

STUDIES AT HUNINGUE / BASEL OR THE TREE TO SLEEP by Lutz P. Kayser France/Germany 10′

19.30 Nominated for Estonian Peoples Award:

LATVIAN COYOTE by Ivars Zviedris, Latvia, 69′

Scientific Docs:

21.00 DEEPFAKE THERAPY by Roshan Nejal, Holland, 24′

PEOPLE WE COME ACROSS by Mia Halme, Finland, 80′

Friday July 16th

11.00Nominated for the Grand Prize:

A MAN AND A CAMERA by Guido Hendrikx, Netherlands, 63′

Masterclass by the director and author of the movie – Guido Hendrikx

16.00Masterclass by Andrzej Cichocki:

Methods of author’s film making in Poland

Short docs by Andrzej Cichocki

18.00 Docs for Kids

SCHOOL OF HOPE by Mohamed El Aboudi, Morocco/Finland, 78′

19.30 Docs on survival of indigenous peoples:

THE ROOTS WEAVER by Fernando Saldivia, Chile, 10′

I WON’T REMAIN ALONE by Yaser Talebi, Iran, 15′

BEFORE I DIE by Iker Esteibarlanda, Spain/Kenia, 14′

OUR LOVE by Valeriya Golovina, New Zeeland, 16′

A SINGLE DAY by Frédéric Furnelle, Belgium/Ethiopia 45′

21.30 Nominee for the Grand Prize:

PIEDRA SOLA by Alejandro Telemaco Tarraf, Argentina, 72′

Saturday July 17th

12.00 Award ceremony (by invitations only)

The ceremony will be aired on ETV2  at 21.30.

Nominees for the Best Estonian Doc:

14.00 ANU RAUD. THE HERITAGE by Erle Veber, 74′

16.00 THE BEAUTY OF BEING by Jaan Tootsen, 64′

17.30 WOMEN ON THE FRONTLINE by Ivar Heinmaa, Ukraine/Estonia, 55′

Docs for kids:

18.30 MEET RAMON by Pilar Aldirico, Argentina/Uruguay, 4′

A LITTLE BIT OF PARADISE by Andrzej Cichocki, Poland, 19′

EATING AN ELEPHANT by Julia Saponova, Russia, 65′

Mosaic- and Music Docs: 

20.00 THE DANCE OF THE WORLDS by JJ Machuca, Spain, 71′

Holy Night Doc:

22.00 OLD RUSSIAN ORTHODOX CHANTS

by Filipp Orlyansky, Russia, 90′

July 17th at the Museum of Manija Island

19.00 Award-winning film parade and evening with laureates

Sunday July 18th

Festivali Palace Nikolai tn 26. 

12.00 Docs for Kids:

THE ROOTS WEAVER by Fernando Saldivia, Chile, 10′

MEET RAMON by Pilar Aldirico, Argentina/Uruguay, 4′

A LITTLE BIT OF PARADISE by Andrzej Cichocki, Poland, 19′

EATING  AN  ELEPHANT by Julia Saponova , Russia, 65′

14.00 Awarded masterpieces

16.00 Awarded masterpieces

 

22.07 Tõstamaa rahvamajas

Leave a Reply

Your email address will not be published.